Pale purple coneflower (blekgul rudbeckia)
Echinacea pallida, eller Pale Purple Coneflower, är en riktig nordamerikansk skönhet som börjar blomma 2 till 3 veckor tidigare än sin släkting Echinacea purpurea. Den mår bra i full sol till halvskugga och gillar jordar som lera, silt och sand med ett pH från surt till neutralt. Den är tuff nog för att klara härdighetszonerna 3a–10b (vilket innebär att den kan växa i många olika klimatområden).
Angel’s trumpet (änglatrumpet)
Brugmansia, med sina stora blommor i nyanser av vitt, ljusgult och mjukrosa, är verkligen en imponerande syn i trädgården. Blommorna kan bli upp till 30 cm långa, och växten trivs bäst i full sol till halvskugga med en jord rik på organiskt material och bra dränering. Det är dock smart att vara lite på sin vakt – både blommor, blad och frön är giftiga (om man råkar äta dem). Den passar bäst i härdighetszonerna 7b–10b.
Moonflower (månblomma)
Ipomoea alba, mer känd som Månblomma, är verkligen något extra. Den kan bli upp till 6 meter hög och slår ut sina stora vita blommor på kvällen. Den gillar full sol och växer bra i lera, silt eller sand, oavsett om jorden är alkalisk eller sur. Här trivs den allra bäst i härdighetszonerna 10a–12b.
Evening primrose (nattljus)
Oenothera speciosa, eller Evening Primrose, är en kompakt perenn på cirka 30 cm med ljusrosa blommor. Den klarar sig bra i full sol eller halvskugga och trivs på stenig jord samt ler- eller sandjord med ett pH som ligger mellan neutralt och alkaliskt. Växten passar bra i härdighetszonerna 6a–8b.
Night-blooming jasmine (nattblommande jasmin)
Med sitt botaniska namn Centrum aurantiacum ger Night-blooming Jasmine upphov till orangefärgade blommor som sprider en härlig doft på natten (perfekt för kvällens avkoppling). Den föredrar att stå i spritt solljus till halvskugga och växer i lera, silt eller sand – oavsett om jorden är alkalisk eller sur. Den trivs allra bäst i härdighetszonerna 7b–11b.
Calico aster (kalikoaster)
Symphyotricum lateriflorum, känd som Calico Aster, har charmiga blommor som liknar vita prästkragar och blir mellan 60 och 90 cm hög. Den föredrar full sol till halvskugga och växer bäst i väldränerande jordar av lera, silt eller sand med en alkalisk pH-nivå. Den klarar sig bra inom härdighetszonerna 4a–8b.
Night-blooming cereus (nattblommande cereus)
Epiphyllum oxypetalum, den exotiska nattblommande cereusen, visar upp stora vita blommor som kan bli upp till 30 cm långa och 20 cm breda. Den gillar halvskugga och växer bäst i väl dränerad sand- eller siltjord, oavsett om jorden är sur eller alkalisk. Optimal odling sker i härdighetszonerna 10a–11b.
Four o’clock (fyra o’clock)
Mirabilis jalapa, eller Four O’Clock, visar upp livfulla blommor i vitt, rosa och gult och når en höjd på cirka 38 cm. Den behöver full sol till halvskugga och växer bra i lera, silt eller sand med ett neutralt pH. Härdighetszonerna för denna härliga växt ligger på 9a–10b.
Mary Phillips låter sig inspireras av värdet med inhemska växter och menar: “Inhemska växter ger mest nytta för nattliga pollinatörer i ditt område” (en tanke att fundera på om man vill gynna den lokala faunan). Att välja rätt nattblommande växter kan inte bara piffa upp trädgårdens utseende utan också stötta de lokala ekosystemen genom att locka nattaktiva pollinatörer. Genom att ta reda på varje växts speciella behov kan vi alla hjälpa till att bevara dessa fascinerande arter samtidigt som vi njuter av deras skönhet under stjärnklara kvällar.